Microchip Technology APTDF400AA20G
Part No.:
APTDF400AA20G
Datasheet:
APTDF400AA20G.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 200V 500A SP6
Shipping
APTDF400AA20G Specifications
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
750 µA @ 200 V