Microsemi Corporation APTDF100H170G
Part No.:
APTDF100H170G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
SP4
Datasheet:
APTDF100H170G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 120A SP4
Shipping
APTDF100H170G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.7 kV
Current - Average Rectified (Io):
120 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1700 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)