Microsemi Corporation APTDC40H601G
Part No.:
APTDC40H601G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
SP1
Datasheet:
APTDC40H601G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 40A SP1
Shipping
APTDC40H601G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
800 µA @ 600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)