Microsemi Corporation APTC60DDAM70CT1G
Part No.:
APTC60DDAM70CT1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP1
Datasheet:
APTC60DDAM70CT1G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 39A SP1
Shipping
APTC60DDAM70CT1G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
SP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
70mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 2.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
259nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7000pF @ 25V
Power - Max:
250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)