Microchip Technology APTC60BBM24T3G
Part No.:
APTC60BBM24T3G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP3
Datasheet:
APTC60BBM24T3G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 95A SP3
Shipping
APTC60BBM24T3G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
95A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 47.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14400pF @ 25V
Power - Max:
462W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)