Microchip Technology APTC60AM45BC1G
Part No.:
APTC60AM45BC1G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP1
Datasheet:
APTC60AM45BC1G.pdf
Description:
MOSFET 3N-CH 600V 49A SP1
Shipping
APTC60AM45BC1G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Configuration:
3 N Channel (Phase Leg + Boost Chopper)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
49A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7200pF @ 25V
Power - Max:
250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)