Microsemi Corporation APTC60AM42F2G
Part No.:
APTC60AM42F2G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP2
Datasheet:
APTC60AM42F2G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 66A SP2
Shipping
APTC60AM42F2G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP2
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Configuration:
2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
66A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
42mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
510nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14600pF @ 25V
Power - Max:
416W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)