Microsemi Corporation APT94N65B2C3G
Part No.:
APT94N65B2C3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT94N65B2C3G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 94A T-MAX
Shipping
APT94N65B2C3G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
35mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 5.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
580 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13940 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
833W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)