Microchip Technology APT85GR120B2
Part No.:
APT85GR120B2
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT85GR120B2.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 170A TMAX
Shipping
APT85GR120B2 Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
170 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
340 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 85A
Power - Max:
962 W
Switching Energy:
6mJ (on), 3.8mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
660 nC
Td (on/off) @ 25°C:
43ns/300ns
Test Condition:
600V, 85A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)