Microchip Technology APT75GP120B2G
Part No.:
APT75GP120B2G
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT75GP120B2G.pdf
Description:
IGBT PT 1200V 100A
Shipping
APT75GP120B2G Specifications
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3 Variant
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 75A
Power - Max:
1042 W
Switching Energy:
1620µJ (on), 2500µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
320 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/163ns
Test Condition:
600V, 75A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)