Microchip Technology APT75GN60BG
Part No.:
APT75GN60BG
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT75GN60BG.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 600V 155A TO247
Shipping
APT75GN60BG Specifications
Package/Case:
TO-247-3
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
155 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 75A
Power - Max:
536 W
Switching Energy:
2500µJ (on), 2140µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
485 nC
Td (on/off) @ 25°C:
47ns/385ns
Test Condition:
400V, 75A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)