Microchip Technology APT75GN120LG
Part No.:
APT75GN120LG
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT75GN120LG.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 1200V 200A TO264
Shipping
APT75GN120LG Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 75A
Power - Max:
833 W
Switching Energy:
8620µJ (on), 11400µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
425 nC
Td (on/off) @ 25°C:
60ns/620ns
Test Condition:
800V, 75A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)