Microchip Technology APT75DQ60BG
Part No.:
APT75DQ60BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
APT75DQ60BG.pdf
Description:
DIODE GP 600V 75A TO247
Shipping
APT75DQ60BG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 75 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
31 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C