Microchip Technology APT65GP60L2DQ2G
Part No.:
APT65GP60L2DQ2G
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT65GP60L2DQ2G.pdf
Description:
IGBT PT 600V 198A
Shipping
APT65GP60L2DQ2G Specifications
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
198 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
250 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 65A
Power - Max:
833 W
Switching Energy:
605µJ (on), 895µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
210 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/90ns
Test Condition:
400V, 65A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)