Microchip Technology APT50GT60BRDQ2G
Part No.:
APT50GT60BRDQ2G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT50GT60BRDQ2G.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 110A TO247
Shipping
APT50GT60BRDQ2G Specifications
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-247-3
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 50A
Power - Max:
446 W
Switching Energy:
995µJ (on), 1070µJ (off)
Gate Charge:
240 nC
Td (on/off) @ 25°C:
14ns/240ns
Test Condition:
400V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
22 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)