Microchip Technology APT50GT120LRG
Part No.:
APT50GT120LRG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT50GT120LRG.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 50A TO264
Shipping
APT50GT120LRG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
-, 2.33mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
340 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24ns/230ns
Test Condition:
800V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)