Microchip Technology APT50GT120LRDQ2G
Part No.:
APT50GT120LRDQ2G
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT50GT120LRDQ2G.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 106A TO264
Shipping
APT50GT120LRDQ2G Specifications
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
106 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
694 W
Switching Energy:
2585µJ (on), 1910µJ (off)
Gate Charge:
240 nC
Td (on/off) @ 25°C:
23ns/215ns
Test Condition:
800V, 50A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)