Microchip Technology APT50GT120B2RG
Part No.:
APT50GT120B2RG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT50GT120B2RG.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 94A TO247
Shipping
APT50GT120B2RG Specifications
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-247-3
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
94 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
2330µJ (off)
Gate Charge:
340 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24ns/230ns
Test Condition:
800V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)