Microchip Technology APT50GN60BDQ2G
Part No.:
APT50GN60BDQ2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT50GN60BDQ2G.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 600V 107A TO247
Shipping
APT50GN60BDQ2G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
107 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 50A
Power - Max:
366 W
Switching Energy:
1185µJ (on), 1565µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
325 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/230ns
Test Condition:
400V, 50A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)