Microchip Technology APT50GN120L2DQ2G
Part No.:
APT50GN120L2DQ2G
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT50GN120L2DQ2G.pdf
Description:
IGBT NPT FIELD STOP 1200V 134A
Shipping
APT50GN120L2DQ2G Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
IGBT Type:
NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
134 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 50A
Power - Max:
543 W
Switching Energy:
4495µJ (off)
Gate Charge:
315 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/320ns
Test Condition:
800V, 50A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)