Microsemi Corporation APT40M75JN
Part No.:
APT40M75JN
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT40M75JN.pdf
Description:
MOSFET N-CH 400V 56A ISOTOP
Shipping
APT40M75JN Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
POWER MOS IV®
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
75mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
370 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
520W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)