Microchip Technology APT40GR120B
Part No.:
APT40GR120B
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT40GR120B.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 88A TO247-3
Shipping
APT40GR120B Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
88 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 40A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
1.38mJ (on), 906µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
210 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/163ns
Test Condition:
600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)