Microchip Technology APT40GP60B2DQ2G
Part No.:
APT40GP60B2DQ2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT40GP60B2DQ2G.pdf
Description:
IGBT PT 600V 100A
Shipping
APT40GP60B2DQ2G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 40A
Power - Max:
543 W
Switching Energy:
385µJ (on), 350µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
135 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/64ns
Test Condition:
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)