Microsemi Corporation APT35SM70B
Part No.:
APT35SM70B
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT35SM70B.pdf
Description:
SICFET N-CH 700V 35A TO247-3
Shipping
APT35SM70B Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
145mOhm @ 10A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
67 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1035 pF @ 700 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
176W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)