Microchip Technology APT35GP120BG
Part No.:
APT35GP120BG
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT35GP120BG.pdf
Description:
IGBT PT 1200V 96A TO247
Shipping
APT35GP120BG Specifications
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
96 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 35A
Power - Max:
543 W
Switching Energy:
750µJ (on), 680µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
150 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/94ns
Test Condition:
600V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)