Microchip Technology APT35GA90BD15
Part No.:
APT35GA90BD15
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT35GA90BD15.pdf
Description:
IGBT PT 900V 63A TO247
Shipping
APT35GA90BD15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
63 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 18A
Power - Max:
290 W
Switching Energy:
642µJ (on), 382µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
84 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/104ns
Test Condition:
600V, 18A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)