Microchip Technology APT27GA90BD15
Part No.:
APT27GA90BD15
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT27GA90BD15.pdf
Description:
IGBT PT 900V 48A TO247
Shipping
APT27GA90BD15 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
79 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 14A
Power - Max:
223 W
Switching Energy:
413µJ (on), 287µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
62 nC
Td (on/off) @ 25°C:
9ns/98ns
Test Condition:
600V, 14A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)