Microsemi Corporation APT25GR120SSCD10
Part No.:
APT25GR120SSCD10
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
APT25GR120SSCD10.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 75A D3PAK
Shipping
APT25GR120SSCD10 Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 25A
Power - Max:
521 W
Switching Energy:
434µJ (on), 466µJ (off)
Gate Charge:
203 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/122ns
Test Condition:
600V, 25A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)