Microchip Technology APT25GP90BG
Part No.:
APT25GP90BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT25GP90BG.pdf
Description:
IGBT PT 900V 72A TO247
Shipping
APT25GP90BG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
72 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 25A
Power - Max:
417 W
Switching Energy:
370µJ (off)
Gate Charge:
110 nC
Td (on/off) @ 25°C:
13ns/55ns
Test Condition:
600V, 25A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)