Microchip Technology APT25GN120SG/TR
Part No.:
APT25GN120SG/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
APT25GN120SG/TR.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 1200V 67A D3PAK
Shipping
APT25GN120SG/TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
67 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
75 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 25A
Power - Max:
272 W
Switching Energy:
-, 2.15J (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
155 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/280ns
Test Condition:
800V, 25A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)