Microchip Technology APT25GN120B2DQ2G
Part No.:
APT25GN120B2DQ2G
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT25GN120B2DQ2G.pdf
Description:
IGBT NPT FIELD STOP 1200V 67A
Shipping
APT25GN120B2DQ2G Specifications
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
IGBT Type:
NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
67 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
75 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 25A
Power - Max:
272 W
Switching Energy:
2.15µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
155 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/280ns
Test Condition:
800V, 25A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)