Microchip Technology APT15GP90BDQ1G
Part No.:
APT15GP90BDQ1G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT15GP90BDQ1G.pdf
Description:
IGBT PT 900V 43A TO247
Shipping
APT15GP90BDQ1G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
43 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 15A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
200µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
60 nC
Td (on/off) @ 25°C:
9ns/33ns
Test Condition:
600V, 15A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)