Microchip Technology APT13GP120BG
Part No.:
APT13GP120BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT13GP120BG.pdf
Description:
IGBT PT 1200V 41A TO247
Shipping
APT13GP120BG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
41 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 13A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
115µJ (on), 165µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
55 nC
Td (on/off) @ 25°C:
9ns/28ns
Test Condition:
600V, 13A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)