Diodes Incorporated APT13003LZTR-G1
Part No.:
APT13003LZTR-G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
APT13003LZTR-G1.pdf
Description:
TRANS NPN 450V 0.8A TO-92
Shipping
APT13003LZTR-G1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
800 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
450 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
500mV @ 40mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max):
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
6 @ 300mA, 10V
Power - Max:
800 mW
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)