Panasonic Electric Works APT1211W
Part No.:
APT1211W
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
4-DIP (0.400", 10.16mm)
Datasheet:
APT1211W.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP
Shipping
APT1211W Specifications
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
APT
Package/Case:
4-DIP (0.400", 10.16mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
Yes
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 mA
Current - Hold (Ih):
3.5mA
Turn On Time:
100µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.21V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C