Microsemi Corporation APT11GP60BDQBG
Part No.:
APT11GP60BDQBG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT11GP60BDQBG.pdf
Description:
IGBT 600V 41A 187W TO247
Shipping
APT11GP60BDQBG Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
41 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 11A
Power - Max:
187 W
Switching Energy:
46µJ (on), 90µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
40 nC
Td (on/off) @ 25°C:
7ns/29ns
Test Condition:
400V, 11A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)