Microsemi Corporation APT10DC120HJ
Part No.:
APT10DC120HJ
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT10DC120HJ.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 10A SOT-227
Shipping
APT10DC120HJ Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1200 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)