Microchip Technology APT100GT60B2RG
Part No.:
APT100GT60B2RG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT100GT60B2RG.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 148A
Shipping
APT100GT60B2RG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
148 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 100A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
3.25mJ (on), 3.125mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
460 nC
Td (on/off) @ 25°C:
40ns/320ns
Test Condition:
400V, 100A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)