Microchip Technology APT100GN60LDQ4G
Part No.:
APT100GN60LDQ4G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT100GN60LDQ4G.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 600V 229A TO264
Shipping
APT100GN60LDQ4G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
229 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 100A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
4.75mJ (on), 2.675mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
600 nC
Td (on/off) @ 25°C:
31ns/310ns
Test Condition:
400V, 100A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)