Microchip Technology APT100GN120B2G
Part No.:
APT100GN120B2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT100GN120B2G.pdf
Description:
IGBT TRENCH FIELD STP 1200V 245A
Shipping
APT100GN120B2G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
245 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 100A
Power - Max:
960 W
Switching Energy:
11mJ (on), 9.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
540 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/615ns
Test Condition:
800V, 100A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)