Kingbright APHHS1005F3C-70MAV
Part No.:
APHHS1005F3C-70MAV
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
APHHS1005F3C-70MAV.pdf
Description:
INFRARED EMITTING DIODE
Shipping
APHHS1005F3C-70MAV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):
70mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:
5mW/sr @ 70mA
Wavelength:
940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.33V
Viewing Angle:
140°
Orientation:
Top View
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C