CTS Thermal Management Products APF30-30-10CB
Part No.:
APF30-30-10CB
Manufacturer:
CTS Thermal Management Products
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
APF30-30-10CB.pdf
Description:
HEATSINK LOW-PROFILE FORGED
Shipping
APF30-30-10CB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
APF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:
Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
Shape:
Square, Fins
Length:
1.181" (30.00mm)
Width:
1.181" (30.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.370" (9.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.30°C/W @ 200 LFM