Allied Components International APC30-330K-RC
Part No.:
APC30-330K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
APC30-330K-RC.pdf
Description:
33UH 10% AXIAL POWER CHOKE
Shipping
APC30-330K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
APC30
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4.82A
Shielding:
DC Resistance (DCR):
32mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
15 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.470" Dia x 0.920" L (11.94mm x 23.37mm)