Allied Components International APC20-8R2K-RC
Part No.:
APC20-8R2K-RC
Datasheet:
APC20-8R2K-RC.pdf
Description:
8.2UH 10% AXIAL POWER CHOKE
Shipping
APC20-8R2K-RC Specifications
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.28 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.290" Dia x 0.600" L (7.36mm x 15.24mm)