Allied Components International APC20-820K-RC
Part No.:
APC20-820K-RC
Datasheet:
APC20-820K-RC.pdf
Description:
82UH 10% AXIAL POWER CHOKE
Shipping
APC20-820K-RC Specifications
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
804 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
152mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.290" Dia x 0.600" L (7.36mm x 15.24mm)