Allied Components International APC20-222K-RC
Part No.:
APC20-222K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
APC20-222K-RC.pdf
Description:
2200UH 10% AXIAL POWER CHOKE
Shipping
APC20-222K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
APC20
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
158 mA
Current - Saturation (Isat):
270mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4.48Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.290" Dia x 0.600" L (7.36mm x 15.24mm)