MEAN WELL USA Inc. APC-12-700
Part No.:
APC-12-700
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
APC-12-700.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 9-18V 700MA
Shipping
APC-12-700 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
APC-12 (12W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
264VAC
Voltage - Output:
9 ~ 18V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
13 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OVP, SCP
Ratings:
IP42
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Efficiency:
80%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.03" L x 1.57" W x 1.14" H (77.0mm x 40.0mm x 29.0mm)