Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF12N60
Part No.:
AOWF12N60
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
AOWF12N60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A TO262F
Shipping
AOWF12N60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
550mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
50 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2100 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)