Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF11N70
Part No.:
AOWF11N70
Datasheet:
AOWF11N70.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 11A TO262F
Shipping
AOWF11N70 Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
870mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2150 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)