Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOW25S65
Part No.:
AOW25S65
Datasheet:
AOW25S65.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 25A TO262
Shipping
AOW25S65 Specifications
Series:
aMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26.4 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1278 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
357W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)